• +90 232 493 00 00
  • info@bakircay.edu.tr

BÖLÜM BAŞKANINDAN

Fizyoterapist; sağlığın korunması ve geliştirilmesi kapsamında sağlıklı bireyler için koruyucu fizyoterapi ve rehabilitasyon programları planlayan ve uygulayan, mesleğe özgü ölçme ve değerlendirme yöntemlerini kullanarak hekim tarafından tanısı konmuş hastaların fizyoterapi ve rehabilitasyon ihtiyaçlarını belirleyen ve bu doğrultuda fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan ve uygulayan sağlık profesyonelidir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon; kas, iskelet ve sinir sisteminin fonksiyonlarını mesleğe özgü yöntemlerle ölçen ve değerlendiren, yaşam kalitesini arttıran, fonksiyonel kapasiteyi geliştiren fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşım ve müdahaleleri içeren bir bilim dalı olduğundan, bölümümüzün ders programı FTRÇEP dikkate alınarak hazırlanmıştır. Eğitim programı, yukarıda belirttiğimiz problemlerde uygulanacak tedavi programını planlama ve uygulamaya yönelik olarak temel bilimler, klinik bilimler, mesleki dersler, araştırma metodolojisi, seminerler ve klinik çalışmaları içermektedir

İzmir Bakırçay Üniversitesi akıllı ve girişimci bir üniversite olmayı kendine amaç edinmiş, sürdürülebilir ve ekolojik kampüs uygulamaları olanaklarına sahip üstün kalitede girişimcilik odaklı eğitimi savunan anlayışa sahiptir. YÖK Onaylı ‘Mekânda Erişim Bayrak Ödülü’ Alan İzmir’in ilk ve tek ‘Engelsiz Devlet Üniversitesi’ unvanına sahip üniversitemiz teknolojik sistemlerle donatılmış sınıfları ve laboratuvarlarıyla öğrencilerimizi en güncel bilgilerle donatmayı hedeflemektedir. Bu hedefleri ve imkanlarıyla diğer üniversitelerden ayrılan üniversitemizin bir parçası olan bölümümüz, başarılı, genç ve dinamik akademisyen kadrosuyla modern ve teknolojik eğitim sistemi imkanlarını kullanarak yenilikleri takip eden ve hatta yenilikler üreten fizyoterapistler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, öğrencilerimiz bilimsel ve alternatif tıp çalışmalarını kapsayan ‘Sağlık Köyü’ Projesi ve Teknokent ve Biyoteknoloji Temalı Ar-Ge Çalışmalarını içinde bulunduran bir üniversitenin üyesi olarak bilimsel çalışmalar ve araştırmalar için fizyoterapiye özel tam donanımlı bir eğitim görme ayrıcalığına sahip olacaklardır. Üniversitemiz bünyesinde bulunan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Eğitim, Uygulama, Araştırma ve İnovasyon Merkezi, İzmir Bakırçay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde aktif olarak eğitim gören Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans öğrencileri ve bu alanda lisansüstü eğitim alan Fizyoterapi öğrencilerini doğrudan ilgilendiren bir merkezdir. Bu merkezde öğrencilere Fizyoterapinin farklı alanlarda klinik çalışma ve uygulama yapma imkanı sunulmaktadır.

Bölüm akademik kadrosu Hacettepe, Gazi, Dokuz Eylül Üniversitesi gibi seçkin üniversitelerden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon doktorasına sahip, bilimsel üretkenliği ve eğitim becerileri yüksek ve genç bir kadrodur. Kardiyopulmoner Rehabilitasyon, Nörolojik ve Romatolojik Rehabilitasyon konularında uzmanlaşmış olan kadromuz Fizyoterapinin daha farklı alt alanlarında uzmanlaşmış akademisyenlerle genişlemeye devam etmektedir.

Sizler de nitelikli bir fizyoterapist olmak isterseniz, dinamik eğitim kadromuzla tanışmak için vakit kaybetmeyin.

Sevgi ve Saygılarımla,

Prof.Dr. Yeşim BAKAR